Home » » Primera Division : Ράγιο Βαγιεκάνο - Ρεάλ Μαδρίτης

Primera Division : Ράγιο Βαγιεκάνο - Ρεάλ Μαδρίτης

Written By Babis Cupra on Τρίτη, 7 Απριλίου 2015 | 11:02 π.μ.

8.4.2015 (23:00) Ράγιο Βαγιεκάνο - Ρεάλ Μαδρίτης

Προϊστορία17 ματς , 15 νίκες ρεάλ , 1 νίκη Ράγιο , 1 ισοπαλία

Ράγιο Βαγιεκάνο: Η Ράγιο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Έιμπαρ. Η Ράγιο Βαγιεκάνο ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης στη Βασκωνία και πήρε δίκαια τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 35' με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αρουαμπαρένα ύστερα από ανατροπή του Πιοβατσάρι από τον Κρίστιαν Αλβάρες , όμως η ομάδα του Πάκο Χέμεθ βρήκε γρήγορα τη λύση. Στο 40' ο Αλμπέρτο Μπουένο με εξαιρετική κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα και δύο λεπτά αργότερα ο Μανούτσο Γκονσάλβες (πρώην επιθετικός του Παναθηναικού) γύρισαν το παιχνίδι  πριν κλείσει το ημίχρονο όπου το 2-1 έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Η Ράγιο ήταν καλύτερη και στο 2ο ημίχρονο δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες , αλλά δεν κατάφερε να διευρυνει το σκορ.

Η Έιμπαρ, που με την ήττα μπήκε σε περιπέτειες, τελείωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, με την αποβολή του Ραούλ Νάβας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Πάκο ,που βρίσκεται σε αρκετά καλή κατάσταση θα υποδεχτεί στο Campo de Futbol de Vallecas την Ρεάλ Μαδρίτης , οπού αναμφίβολα έχει πάρα πολύ δύσκολο έργο. Ο προπονητής θα έχει στην διάθεση του όλους τους ποδοσφαιριστές.

Betinfo: Εχει 5 νίκες και 2 ήττες σε 7 παιχνιδια και μάλιστα προέρχεται από 3 σερί νίκες απένταντι σε αξιόλογους αντιπάλους.

Απουσίες: Léo Baptistão , Álex Moreno

Ρεάλ Μαδρίτης: Η Ρεάλ Μαδρίτης σκόρπισε την αδύναμη Γρανάδα με το εμφατικό 9-1 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», χάρη σε πέντε γκολ που πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην επανεμφάνιση του «BBC».Η Ρεάλ είχε ανάγκη ένα τέτοιο ξέσπασμα και βρήκε τον κατάλληλο αντίπαλο.Η Γρανάδα απείλησε πρώτη μ' ένα καλό σουτ του Ιμπάνιεθ , όμως η ρεάλ επιτέθηκε κατά κύμματα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους παίχτες της Γρανάδα.

Πρώτα ο Αρμπελόα έχασε μοναδική ευκαιρία να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας, ομως ο  Μπέιλ στο 25' άνοιξε το σκορ περνώντας και τον αντίπαλο πορτιέρο για να φτάσει μέχρι την τελική γραμμή και να σκοράρει. Από το 30' μέχρι και το 38' ανέλαβε δράση ο Κριστιάνο Ρονάλντο που έφτασε σ' ένα πολύ γρήγορο χατ-τρικ.(2ο πιο γρήγορο στη Primera division). Με δεξί σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έκανε το 2-0, ακολούθησε το δυνατό σουτ από «ριμπάουντ» για το 3-0 κι έπειτα η πολύ δυνατή «εκτέλεση» λίγο έξω από την περιοχή για το 4-0.

Πριν κλέισει το ημίχρονο, η Γρανάδα που τελικά αποδείχθηκε χαμένη από χέρι, είδε τη μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι από μακρινό σουτ του Μπελαραμπί.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Καρίμ Μπενζεμά ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ με πανέμορφο δεξί σουτ στο 52', όμως ο Ουαλός και ο Πορτογάλος συνεργάστηκαν ξανά λίγo αργότερα για το 6-0 από τον «CR7» που χτύπησε και στο δοκάρι στην προσπάθειά του να εκμεταλλευτεί την ασίστ του Μπέιλ.Οι μερένχες» πέτυχαν κι άλλο γκολ με τον Μπενζεμά, με σουτ που κόντραρε στο 56ο λεπτό.

Η Ρεάλ ήταν ασταμάτητη και  συνέχισε να ψάχνει ακόμα μεγαλύτερο σκορ, να χάνει ευκαιρίες παίζωντας με την μία την μπάλα με έξοχους συνδυασμούς και τελικά αυτό απέδωσε αφού στο 83' ήρθε το αυτογκόλ του Μάινς από γύρισμα του Μόντριτς. Σαν να μην έφτανε αυτό στο 89' ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε το πέμπτο προσωπικό του γκολ με δυνατό πάτημα, άλμα και κεφαλιά στην κλειστή γωνία.
Ο Κασίγιας πάντως δεν έμεινε  άπραγος, αφού μάζεψε κι αυτός τη μπάλα από τα δίχτυα του από το αριστερό σουτ του Ιμπάνιεθ (74').Στα θετικά επίσης και η επιστροφή του Χάμες Ροντριγκεζ που μαζί με Μόντριτς η Ρεάλ δείχνει ΑΛΛΗ ομάδα.

Η Ρεάλ ύστερα από την νίκη αυτή , παρέμεινε 4 βαθμούς πίσω από την Μπάρτσα και ψάχνει την νίκη με αντίπαλο την Ράγιο που θα την βάλει για τα καλά στο κόλπο του τίτλου σε περίπτωση στραβοπατήματος της Μπαρτσελόνα.

Betinfo: Η ρεάλ είχε αρκετά αρνητικά αποτελέσματα τόσο στην primera όσο και στο champions league.Μετράει στα 9 τελευταία παιχνίδια 5 νίκες , 3 ήττες και 1 ισοπαλία.

Απουσίες :Pepe , Daniel Carvajal , Sami Khedira

Εκτίμηση: Αν παίξει όπως με την Γρανάδα προβλέπω διασυρμό της Ράγιο Βαγιεκάνο.